Wpisy otagowane „Najczęściej zadawane pytania Żółwie wodno-lądowe!!!”

 • poniedziałek, 28 stycznia 2013
  • Pytania i odpowiedzi.

   W tym poradniku będę kierowała się swoją wiedzą jak innymi źródłami.

   1. Czy żółw jest tani w utrzymaniu?

   Oj. Szczerze to nie najtańszy :( Niestety jest on bardzo drogi. Oczywiście dużo rzeczy można zrobić na własną rękę, ale nie które rzeczy trzeba kupić :( Sam żółw kosztuje około 50 zł. A co dopiero całe wyposażenie, opłaty za prąd i wodę, jedzenie.... Ale obserwacja tych wspaniałych stworzeń jest największą nagrodą :)

   2. Czy można przyzwyczaić żółwia do siebie?

   NIE.! To nie jest pies czy kot... On Ciebie nie pokocha:/ A to, że jak wsadzisz palec do wody i on cię nie ugryzie to świadczy o tym, że się ciebie nie boi :) Żółw postrzega Cię jako osobę dającą mu jedzenie... Nic więcej!

   3. Jak rozpoznać płeć żółwia??

   Po pierwsze musi być pełnoletni :) Czyli około 3-4 roku życia. Zależy od żółwia. Samice mają zazwyczaj większy karapaks do 35 cm. Samce natomiast są mniejsze około 25 cm, mają większy ogon jak i dłuższe pazury.

   4. Ile i jak często powinno się karmić żółwia?

   Ohh... Zdania są podzielone. Jedni mówią, że powinny one jeść tyle, a inni, że tyle. To po pierwsze należy od gatunku (najpopularniejsze:żółtolicy, czerwonolicy, żółtobrzuchy itd.) Ja osobiście uważam, że powinno młode żółwiki karmić się raz dziennie ewentualnie dwa- rano i wieczorem, ale tą jedną porcje podzielić na pół. Dorosłe żółwie, jeśli hodowane w domu, czyli te, które nie hibernują, karmi się 3-4 razy w tygodniu nie dlatego, ze w naturze faktycznie jedzą 3-4 razy w tygodniu, ale dlatego ze jedząc codziennie, żółw gromadzi zapasy tłuszczu i energii potrzebne mu aby przetrwać zimę (3-4 miesiące bez jedzenia). karmienie codziennie dorosłego żółwia którego nie chcemy hibernować na dłuższą metę powoduje odtłuszczanie narządów wewnętrznych i skraca mu życie o kilka lat. więc jeśli całe życie siedzi w ciepełku i śpi tylko w nocy, trzeba ograniczyć karmienie, dla jego dobra.

   5. Jakie witaminy podawać żółwiom?

   No najlepiej żadnych. Jeśli żółw ma dostęp do różnego rodzaju pokarmu to nie będą one potrzebne.  UWAGA! Nie podaje się witamin na wszelki wypadek. Podane w nadmiarze spowodują różnego rodzaju choroby.

   6.Jakie oświetlenie?

   a). Żarówka emitująca promienie słoneczne czyli UVB. Żółwie kochają się wygrzewać na słonku. Niestety z różnych przyczyn w domu jest to nie możliwe więc nad wyspą mocujemy żarówkę i żółw spokojnie się wygrzewa:) Pozwala ona na prawidłowe wchłanianie wapna.

   b). Żarówka grzewcza. Pozwala ona utrzymać odpowiednią temperaturę na wyspie czyli: 30-35 stopni C. Ich środowisko naturalne, tj. ze żyją w spokojnych rzekach, jeziorach, bagnach, większość czasu spędzają na wystających z wody konarach wygrzewając się, w przypadku zagrożenia ześlizgują się do wody (stąd ich angielska nazwa "slider"-ślizgacz) Na wyspie powinna być zróżnicowana temperatura, ale nie niższa niż panuje w wodzie np. przy wyjściu z wody 26-27, na środku 28-29, w rogu 30-31-32.
   zolw sam wybierze odpowiedni dla siebie punkt na wyspie

   7. Czy żółwia można wyciągać, aby się z nim POBAWIĆ!!

   Oczywiście, że nie!! Je to OKROPNIE stresuje.! Wiele ludzi zadaje sobie pytanie: A dlaczego nie? A dlatego, że na podłodze jest o wiele zimniej niż na wyspie czy w wodzie. Żółw może się przeziębić!! Na dywanie czy na kafelkach jest dużo kurzu i innych bakterii! Żółw może się zarazić i potem będzie chory. Jeszcze! Nie ma on dostępu do wody gdzie czuję się  najlepiej. Po za tym żółwia można np. nadepnąć, popchnąć albo zrobić wiele innych strasznych rzeczy, których nawet byśmy nie chcieli zrobić :<

   8. Jakiej wielkości powinno być akwarium?

   Jak największe! Te gadziny potrzebują wiele miejsca do pływania czy też nurkowania. Jako ich właściciele powinniśmy im to zapewnić. Minimum to 200l.

   9. Jaka woda do akwarium?

   Z kranu, która odstała minimum 24h. Nie podawajcie broń Boże gazowanej czy innej. Wystarczy podmieniać tylko 10% jej co tydzień. Musi ona mieć temperaturę taką jak w akwarium czyli około 24-26s.

   10. Jak żółwiowi podawać wapno?

   Wiadomo jest ono bardzo potrzebne w utrzymaniu zdrowej skorupy. Można kupić wapno w kształcie żółwia, albo sepie dla ptaków.  Podawać można np. Rozkruszone na pył wapno natrzeć pokarm zwilżony wodą, aby mogło się do czegoś przykleić. Albo maciupeńkie kawałki (naprawdę małe najlepiej kuleczki) posmarować np piersią z kurczaka. Mięsa nie będzie, ale pozostanie aromat i może żółw go zje. :D

   11. Czym smarować skorupę żółwia?

   Najlepiej niczym!!! Niektórzy mówią, że można np wazeliną. NIE WOLNO! Żółw z posmarowaną skorupą zamacza się w wodzie, a ona spływa i zostaje na powierzchni. Żółw wynurzając się zbiera ją i pozostaje ona na oczkach, albo nosku. EWENTUALNIE można masować skorupkę delikatną szczoteczką, ale bez żadnych mazi czy innych rzeczy :/

   12. Czy rybki można trzymać z żółwiami ?

   Jeśli rybki hodujemy dla ozdoby to najlepiej nie trzymać ich razem :/ Dlaczego? Ponieważ prędzej czy później żółw je zje. :'( Ale nie zapominajmy, że rybki to podstawa diety u żółwi i musimy je nimi karmić. Innym sposobem jest kupienie ryb już nieżywych- zamrożonych!

   13.Żółwie potrzebują kolegów w akwarium?

   Nie! One czują się najlepiej same! Nie muszą wtedy walczyć o pożywienie. Uwierzcie jeden żółw to szczęśliwy żółw!

    

   Dziękuję za przeczytanie ! Jeśli macie jakieś uwagi, albo pytania to proszę napiszcie do mnie :D Pomogę :)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   emilunia123
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 stycznia 2013 19:31